6 mar 2022 1 min czytania

Pętle wzrostu (Growth Loops) zamiast lejka

Lubię takie tematy, które podważają status quo. Koncepcja Growth Loops, mówi o tym, żebyśmy zapomnieli o lejkach.

WUT?

Już tłumaczę. Zacznijmy od tego, czym z definicji są pętle wzrostu:

Według Reforge, to zamknięte systemy, gdzie input (nakłady), generuje output (produkt wyjściowy) za pomocą jakiegoś procesu, który ponownie może być zreinwestowany w input.

Masło maślane. Tłumaczę na ludzki:

Najprościej ujmując -> wkładasz 1000 zł w Google Ads, wyciągasz z niego 2000 zł, następnie wszystkie zarobione pieniądze ponownie reinwestujesz w Google Ads. Zamykamy pętlę.

To jest pętla wzrostu w bardzo dużym uproszczeniu.

Pętle pomagają w zwiększaniu wzrostu, tj. mają cechę "samoskalowalności", która rosną w czasie

Dlaczego to ważne?

  • Pętle pomagają pozyskać nowych klientów za pomocą istniejących ścieżek klientów, a tym samym zmniejszyć inwestycje w pozyskiwanie nowych klientów, co ma wpływ na rentowność.
  • Jeśli Twój model Growth nie ma cechy rośnięcia w czasie, to powoli umiera, a Twoi konkurenci zaczynają Cię przeskakiwać.

Lejki tworzą silosy, tj. każda strategia, nad którą pracujesz, rozpływa się w czasie, ponieważ nie koncentruje się na użytkownikach, produkcie lub samym modelu. Mówiąc prościej, zawsze musisz szukać nowych sposobów na pozyskiwanie użytkowników na górze, a każda taka strategia może z czasem się osłabić.
Ale pętle pomagają myśleć inaczej i patrzeć jednocześnie na użytkownika, produkt, kanał i model w zamkniętym ekosystemie. Tak więc pętla jest bardzo ściśle powiązana z Twoim produktem i kanałem, co jest niemożliwe do skopiowania dla innych. To sprawia, że Twój model biznesowy lepiej broni się przed konkurencją.

Dowiedz się czym jest Growth Hacking

Udało Ci się zarejestrować.
Witaj ponownie. Udało Ci się zalogować.
Udało Ci się zapisać do Mateusz Baranowski Growth Marketing & Growth Hacking blog.
Twój link wygasl.
Udało się. Sprawdź swoją skrzynkę mailową, na którą wysłaliśmy magiczny link. Prawdopodobnie wiadomość będzie po angielsku - nie przejmuj się. To jedyne ograniczenie tego systemu ;
Udało się. Twoje informacje o płatności zostały zaktualizowane.
Twoje dane o płatności nie zostały zaktualizowane.